Felfutóban az egészségpénztárak

Június végére 1,2 millió főre nőtt az egészségpénztárak tagsága. A tagdíjbevételek 25%-kal, a szolgáltatási kiadások 23%-kal bővültek az előző év azonos időszakához képest.


2024-09-05

A Magyar Nemzeti Bank szektorjelentése alapján az egészségpénztárak vagyona 15%-kal, 97 milliárd forintra nőtt 2024 első félévében. Mind az egyéni befizetések, mind a vállalati szerepvállalás erősödött az időszakban.

A pénztártagok által fizetett egyéni tagdíjak 2020 óta tartó trendszerű bővülése folytatódott 2024 első félévében is: a tagok által fizetett tagdíj megközelítette a 29 milliárd forintot, ami 27%-kos növekedés az előző év hasonló időszakához képest. A munkáltatói tagdíjhozzájárulás 13,7%-kal, a célzott szolgáltatásra adott támogatás 22,5%-kal nőtt.

Az időszakban érkezett 33,6 milliárd forintnyi tagdíjbevételből 85,6%-ot tett ki az egyéni befizetés, 14,4% pedig a munkáltatóktól érkezett tagdíj-hozzájárulás. Jóllehet, utóbbi részesedése évek óta csökken a bevételi struktúrában, a vállalatok egészségcélú ráfordításai nem estek vissza. Sőt! A kedvezményesen adózó célzott szolgáltatásokra fizetett céges támogatás 22,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az idei első félévben a vállalati befizetések összességében – tagdíj-hozzájárulás és célzott támogatás – megközelítették a 6 milliárd forintot, ami több mint 15%-os növekedés egy év alatt.

A céges aktivitásnak is szerepe lehet abban, hogy 2024 január–június között közel 45 ezren léptek be valamelyik pénztárba, így a pénztártagok száma már megközelíti az 1,16 millió főt.

A befizetésekhez hasonló dinamikával bővültek a szolgáltatási kiadások. Ezen a téren 23%-os a növekedés. Egyre többet költenek a tagok magánegészségügyi ellátásra, olyannyira, hogy ma már ez a szolgáltatás nagyobb szeletet hasít ki az összes kiadásból, mint a gyógyszer vételárának támogatása. A gyógyszertári költések 22%-os növekedésével szemben az egészségügyi ellátásra fordított egészségpénztári forintok közel 28%-kal haladták meg a megelőző év hasonló időszakát. Szintén látványos a lakáshitel-törlesztési szolgáltatás kihasználtságának erősödése: itt 50%-os a növekedés.

Patikás TOP5

Hasonló tendenciát mutatnak a Patikapénztárból történt kifizetések is. A teljes költés 46,5%-a gyógyszerkiadás, 35% egészségügyi ellátás. A harmadik és negyedik legnépszerűbb szolgáltatásunk az optika és a gyógyászati segédeszközök vásárlása, míg a lakáshitel-törlesztés kiegészítése az ötödik helyre jött fel.

Borítókép: created by www.freepik.com

Ezek is érdekelhetik...

Egyre megfontoltabbak a családok
Egyre megfontoltabbak a családok

Minden negyedik, a bankok által folyósított lakáshitel támogatott formában, CSOK Plusz hitelként kerül az ügyfelekhez – mutat rá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A családok megfontoltságát jelzi az is, hogy egyre többen veszik igénybe az egészségpénztárak lakáshitel-törlesztési támogatását a havi kiadásaik csökkentése érdekében.

Elolvasom
A kártyás fizetés mindent visz!
A kártyás fizetés mindent visz!

A bankkártyás fizetések száma nőtt, míg a készpénzhasználat csökkent az országban – derül ki az MNB második negyedévre vonatkozó adataiból. Ugyanez igaz az egészségcélú költésekre is: a patikakártyás fizetések lekörözték a készpénzes vásárlásokat összegben és darabszámban is.

Elolvasom
Trendteremtő fizetési megoldások a Patikapénztárban
Trendteremtő fizetési megoldások a Patikapénztárban

Az Azonnali Fizetési Rendszerre épülő fizetési megoldások kapcsán számos új lehetőséggel találkozhatunk a boltokban. A Pénztár is lépést tart a banki innovációkkal, hogy minél kényelmesebbé és olcsóbbá tegye tagjai számára a pénzmozgást.

Elolvasom
Újabb lökést kaphat a prevenció
Újabb lökést kaphat a prevenció

Elkészült a kormány tízéves nemzeti népegészségügyi stratégiája, amely a prevenciós szemléletet és a korai betegségfelismerést helyezi a fókuszba. Az egészségpénztárak számára ez egyáltalán nem új irány, hiszen tagjaink 10% adókedvezményre jogosultak az ilyen célú kiadásaik után.

Elolvasom
Ha baj van, áldozunk a magánorvosra
Ha baj van, áldozunk a magánorvosra

Gazdasági szakemberek és a magánegészségügyi szolgáltatók vezetői fejtették ki véleményüket a hazai egészségügyi ellátás minőségi és finanszírozási kérdéseiről a Portfolio Private Health Forum 2024 konferenciájának délelőtti szekciójában. Abban mindenki egyetértett, hogy olyan rendszerre van szükség, amely kiszámítható és az együttműködésre épít.

Elolvasom